KURS PROGRAMI

NM AKADEMİ 2017 ALES KURS PROGRAMI

Deneyimli eğitmenlerimizle sizleri buluşturuyoruz.

Hayalinizdeki üniversitenin kapılarını ALES Kursumuz ile aralayın.

Grup Ders Günleri Ders Saatleri Kontenjan Durumu Başlama Tarihi
H.Sonu Cumartesi -Pazar  09:30 – 13:30 Kayıt Devam Ediyor 28 Ocak 2017
H.İçi Pzt-Çarşamba-Cuma  18:30 – 21:40 Kayıt Devam Ediyor 30 Ocak 2017
ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?

ALES BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

ALES BAŞVURU İŞLEMLERİ:

ALES Başvuru işlemleri için 3 (üç) farklı seçenek vardır:

  1. İnternet Yoluyla
  2. Başvuru Merkezleri Aracılığıyla
  3. Posta İle

Hangi yolla başvuru yapacak olursanız olun öncelikle http://www.osym.gov.tr sitesinden ALES Başvuru Formu ve kılavuzunu indirip dikkatle okumalısınız.

Aşağıda bu 3 farklı başvuru yöntemi ile ilgili uygulamalar anlatılmaktadır.

 

1-İNTERNET YOLUYLA ALES BAŞVURUSU:

Eğer son 2 (iki) sene içerisinde ÖSYM’nin uyguladığı diğer sınavlardan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yaptıysanız ALES başvurunuzu başka bir işleme gerek kalmadan internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

Ancak son 2 sene bu şekilde bir başvuru yapmadıysanız Başvuru Merkezleri’nden birine bizzat giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

 

İnternet Yoluyla ALES Başvurusu Nasıl Yapılır:

ÖSYM’nin Aday İşlemleri adını verdiği bir sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme giriş için sizin bir şifreniz olmalı. Bu şifreyi başvuru merkezine gittiğinizde size verirler. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yaparak sınav başvurusu ile ilgili her işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bir başvuru merkezine gitmeden sadece internet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için yukarıda belirttiğimiz gibi son 2 sene içerisinde ÖSYM’nin uyguladığı herhangi bir sınava başvurmuş olmanız gerekmektedir. Eğer son 2 sene içinde alınmış bir şifreniz yoksa başvuru merkezine giderek başvurunuzu yapmalısınız.

Merkezden aldığınız şifre ile daha sonra başvurunuz ile ilgili işlemleri takip edebilir ve isterseniz değişiklik yapabilirsiniz.

İnternet Erişim Şifresi Bilgisi:

Başvuru işlemi sonrası Aday işlemleri Sistemine ilk kez dahil olan veya bir Başvuru Merkezinde sınav başvurusu esnasında İnternet Erişim Şifresi talebinde bulunan adaylara ücretsiz olarak geçici şifre verilmektedir. Bu şifre geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir. Bu nedenle şifre kullanılarak yapılan tüm işlemlerin sorumluluğu adaya aittir. Bu şifre ile adaylar, ÖSYM’ninhttps://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi, sınav ve yerleştirme sonuçlarını edinme vb. işlemlerini yapabilirler. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseylepaylaşılmamalıdır. İnternet erişim şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi İnternet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen İnternet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri, burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Sorulara doğru cevap veremediği için İnternet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, 5.00 TL hizmet ücreti karşılığında yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Tutuklu/hükümlü veya zorunlu askerlik görevini yapmakta olduğundan dolayı yukarıda belirtilen başvuru merkezlerine bizzat gelemeyecek olan adaylara ise bulundukları cezaevi müdürlüklerinin veya askerî birlik komutanlarının resmî yazı ile müracaat etmesi hâlinde, adayın ismine düzenlenmiş, kapalı zarf içinde adaya iletilmek üzere şifre verilebilecekt

2-BAŞVURU MERKEZİ ARACILIĞIYLA ALES BAŞVURUSU

Başvuru Merkezi’ne gitmeden önce başvuru için başvuru ücretini ödemeniz ve başvuru formunu doldurmanız  gerekmektedir. Başvuru merkezine giderken Nüfus Cüzdanı (T.C. kimlik no yazılı olmalı) veya pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Ödeme için başvuru kılavuzunda yer alan bankalardan ödemenizi yapabilir veya ÖSYM’nin sitesinden kredi kartınızla da ödeyebilirsiniz. Online ödeme için: https://odeme.osym.gov.tr/

Engelli adaylar, bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporlarının onaylı bir örneği ile engellerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçeyi yanlarında bulundurmalıdırlar.

ALES 2015 İlkbahar ve Sonbahar Dönemi Başvuruları

3-POSTA YOLUYLA ALES BAŞVURUSU

Başvuru süresince, zorunlu askerlik görevini yerine getirme, sürekli yurt dışında bulunma (eğitim, tedavi vb.), sürekli ve ağır hastalık, tutukluluk/hükümlülük gibi nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan adaylar, başvuru süresi içerisinde aşağıdaki belgeleri bir dilekçe ekinde ÖSYM’ye ulaştırmalıdır. Başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaşmayan belgeler ile Aday Başvuru Formu üzerinde eksik bilgilerin yer aldığı belgeler kesinlikle işleme konulmayacaktır. Bu belgelerden biri bile eksik olan adayın posta ile başvurusu kabul edilmez. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaşmayan belgelerden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

Aşağıdaki belgeleri başvuru tarihleri içerisinde ulaşacak şekilde ÖSYM’ye ulaştırmanız durumunda posta yolu ile başvurunuz alınmış olacaktır.

  • Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Formu
  • Sürekli ve ağır hastalık, sürekli yurt dışında bulunma, tutukluluk/hükümlülük, zorunlu askerlik görevini yerine getirme vb. nedenlerini ve sürelerini belirten resmî bir belge (Engelli adaylar için sağlık kurulu raporu)
  • Adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde yüzü açık ve cepheden son üç ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf (Aday Başvuru Formuna iliştirilecektir.)
  • Nüfus cüzdanı veya pasaportun onaylı bir örneği (Nüfus Cüzdanında soğuk damga, güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.)
  • Sınav ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu.
ALES İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

ALES’LE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER:

* Ales Yılda 2 Defa Kasım ve Mayıs Aylarında Yapılır.
* Ales’e Lisans Programını Bitirenler yada Mezun Olanlar Girebilir.
* Lisans Üstü Eğitim Hedefleyenlerin Ales’ten 55 ve üzeri Puan Almaları Gerekir.
* Üniversite Kadrolarında Görev Almak İsteyenlerin Ales’ten 70 ve Üzeri Puan Almaları Gerekir.
* Ales Puanı 3 yıl Geçerlidir.
* Sınav 4 Bölümden Oluşur ( Sayısal1 , Sayısal2, Sözel1 ve Sözel2 )
* Her Bölümde 40 Soru Yer Alır. ( Adaylar Ales’te 3 Bölümden Sorumludur * 120 Soru * )
* Sayısal ve Eşit Ağırlık Puanı Hedefleyen Adaylar;

Sayısal1 , Sayısal2 ve Sözel1 Sorularını Cevaplayacaklardır.

Sözel Puanı Hedefleyen Adaylar ;
Sözel1 , Sözel2 ve Sayısal1 Sorularını Cevaplayacaklardır.

* Ales Sınav Süresi 150 Dakikadır.
* Ales’te Genel Yetenek ( Türkçe , Matematik ve Geometri *KPSS Konularına Benzer* ) ,
* Sayısal ve Sözel Mantık Soruları Sorulmaktadır

ALES SORU ÇÖZME TEKNİKLERİ

ALES SORU ÇÖZME TEKNİKLERİ

ALES’ te Sözel kısımda dilbilgisi sorularına yer verilmemektedir.Sözcükte anlam konusunda en az beş soru boşluk tamamlamayla ilgilidir.

Bir cümlede bir veya iki boşluk verilerek bu boşlukların en uygun biçimde tamamlanması istenir. Bu tipteki soruları çözerken cümle bir bütün olarak algılanmalı ve iletisinin ne olduğu çok iyi anlaşılmalıdır. Boşluktan önceki kısımla sonraki kısım arasındaki anlam ilgisini en iyi sağlayan kelime ya da kelimeler seçilmelidir. Boşluktan sonra gelen edat ve bağlaçlara çok dikkat edilmelidir. Çünkü en önemli ipuçları bu bağlaçlardır. Cümlenin geneli göz önünde bulundurularak olumluluk-olumsuzluk ilişkisine dikkat edilmelidir. Örneğin bir cümle, ama fakat gibi bir bağlaçla bitiyor öyleyse bu bağlaçtan sonra gelecek ifadenin birinci kısmındaki ifadenin ya bir açıklaması ya da o açıklamanın aksine bir açıklama olması beklenir. Anlamsal bütünlüğün yanısıra cümlenin anlam akışı da son derece önemlidir.
Söz öbeklerinde anlam kısmında, deyimler, atasözleri ve ikilemler söz öbeklerini oluşturur. Bu konudaki soruları doğru çözebilmek için deyimlerimizin ve atasözlerimizin anlamlarını iyi bilmek gerekir. Genellikle bir sözün cümleye kattığı anlam sorulur. Bu tipteki sorularda sözcüğün kafamızdaki yerleşmiş anlamı değil, içinde kullanıldığı cümledeki kazandığı anlamı esas alınmalıdır. Atasözleri ile ilgili sorularda genelde bir durum anlatılır ve bu durumu özetleyen atasözünün bulunması istenir. Atasözleriyle ilgili başka bir soru tipiyse bir konuya farklı açıdan yaklaşan atasözünü bulmamızın istendiği soru tipidir.Cümle oluşturma kısmında, dağınık halde verilen kelimelerle bir cümle oluşturulduğu zaman herhangi bir kelimenin oluşturulan cümledeki sırası sorulur. Bu soruları çözerken önce yüklem olmayı en kelime grubu seçilir ve bu seçilen kelime grubu cümlenin en sonuna yerleştirilir. Diğer kelimeler de anlamsal bütünlük içinde sıraya konulur.
Sayısal testler içinse standart sapma çok etkilidir. Genel olarak sayısal 2 testinin ortalaması daha düşük olduğundan EA ve sayısal puanları için sayısal2 testi daha önemlidir.
Sayısal kısım için de en büyük sıkıntılardan birisi süre olduğu için her soruya belli oranda vakit ayırmalı ve soruları çözerken kesinlikle zaman kaybedilmemelidir.

ALES dikkati de ölçen bir sınav olduğu için sorulara iyi odaklanma hayati önemlidir.

AKADEMİK PERSONEL ve LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) SINAV TARİHLERİ ALES 2017

İlkbahar Dönemi
Başvuru Tarihleri: 15-03-2017 / 23-03-2017
Sınav Tarihi: 07 Mayıs 2017
Sonbahar Dönemi
Başvuru Tarihleri: 26-09-2017 / 04-10-2017
Sınav Tarihi: 19 Kasım 2017

Ziya Gökalp Cad. No: 21 Kat :5 Kızılay / Ankara
0312 431 88 80

BİZE ULAŞIN !

2016 DGS ADAYIYIM.NM AKADEMİYLE TESADUFEN NETTE KARŞILAŞTIK.İLK OLARAK HER ÖGRENCİ GİBİ YARARI OLACAK MI ACABA GİTSEM Mİ, BAŞKA DERSHANELERE DE BAKSAM MI TERETTÜT YAŞIYORDUM.AMA NM AKADEMİ SORU COZUMLERI  VE DENEMELERİ FAZLA OLDUGU İÇİN  TERCİHİMİ NM AKADEMİ AİLESİNE KULLANDIM.HOCALARIMIZ SAYESİNDE SORULARIN AYRINTISINA KADAR GİREREK ÖGRENMEMİZİ SAGLADILAR. BİZİ HOCA-ÖGRENCİ İLİŞKİSİNDEN ÇOK AİLE ORTAMI SAGLADIGI İÇİN  VE HAYALLERİ GERÇEGE DÖNÜŞTÜREN NM AKADEMİ AİLESİNE TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİRİM.

MERVE AKPINARLI
22.06.2016

MERVE AKPINARLI

Merhaba,

Nm Akademi’ den Nisan- Haziran dönemin de muhasebe kursu aldım Dilek hocanın derse hakimiyeti, sıcak yaklaşımı ile çok keyifli bir kurs dönemi geçirdim. Başta Dilek hocama ve Nm Akademiye sonsuz teşekkürler.

Meral Kılıçaslan

Muhasebe ve programları için gidebileceğiniz en iyi dersane NM Akademi  ve Dilek Hoca :)

Deniz Sağel
Style switcher RESET
Body styles
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image
Ücretsiz Tercih Danışmanlığı